Girişiminizi Yatırım Almadan da Finanse Edebileceğiniz 6 Yol

Para toplamak ve girişimi finanse etmek, genellikle girişimcilik sürecinin en zor ve en önemli problemidir. Ne yazık ki birçok yeni girişimin finans problemini çözememeleri sebebi ile hayatları son bulmaktadır.

Ülkemizin odaklandığı en önemli alanlardan biri olan yazılım sektörü, yüksek ölçekli yatırımlar ve satın alma operasyonları ile ünlüdür.

Ancak realitede girişimcilerimiz için her zaman büyük ölçekli yatırım almak mümkün olmamaktadır.

Bu açıdan sizler için girişiminize yatırımcı almadan da girişiminizi finanse edebileceğiniz alternatif yöntemleri özetlemeye çalıştık:

Çalıştığınız İşten Girişiminiz Para Kazanana Kadar Ayrılmayın

Girişiminizin kurulum aşamasında başka bir kurum bünyesinde maaşlı olarak çalışmanız önemli bir konudur. Çünkü girişiminiz ile ilgili kiranızı ve diğer giderlerinizi karşılayabilmenizin en emin yolu budur. Bu sayede aklınız sürekli maddi konular ile meşgul olmayacak ve girişiminize odaklanabileceksiniz. Ancak bu noktada ne zaman ve nasıl işten ayrılacağınızda önemli bir başka konudur.

Ayrılık aşamasına geldiğinizde girişiminizin kendi ayakları üzerinde durabileceğinden emin olmalısınız. Ayrıca şirketinizden ayrılmaya karar verdiğinizde sözleşmenizdeki tamamlanmamış işler, ekstra mesailer ve tanımlamalar konusunda tüm detayları bilmeniz ayrılış sürecini sağlıklı bir şekilde atlatmanızı sağlayacaktır.

Girişiminiz Bünyenizdeki Harcamaları Düşük Tutunsequester-cuts

Bankadaki hesabınız ne kadar yüksek olursa olsun bütçenize uygun harcamalar yapmanız iş yönetiminin en temel kuralıdır. Birçok kişi size ‘’Para Parayı Getirir’’ veya ‘’Ya Hep Ya Hiç’’ gibi öneriler sunacaktır. Tartışmasız başlangıç aşamanızda genel masraflarınızı olabildiği kadar düşük tutmanızda fayda var.

Kazandığınız Her Kuruşu Tekrar İşinize Yatırın

İşiniz karlı ise kazandığınız her kuruşu yeniden şirketinize yatırmanız, işinizin geleceği için kuşkusuz önemli bir faktördür. Büyüme hızınızı nakit akışınızın hızı belirleyecektir.

Kazancınızı yeniden işinize aktarmanız size, büyümeye başladığınız zaman daha fazla personel, malzeme-teçhizat ve pazarlama harcaması yapma imkanı verecektir. Şirket cirosuna bağlı olarak satışlarınız ölçeğinde büyüyebilirsiniz.

feesÖzel olarak Ön Birikiminiz Olsun

Harcamalarınızın yanında ek bir birikim oluşturmanızın en büyük avantajı, nakit akışınız ve cironuz belli bir seviyeye geldiği zaman banka veya özel fondan yararlanmak istediğinizde size artı puan kazandırmasıdır. Bu şekilde kredibilitenizin artacağını söyleyebiliriz.

Bilindiği üzere bankalar verdikleri fonlarda risk almayı sevmezler. Oysa sizin işinizi daha ileriye taşıyabilmek adına krediye ihtiyacınız olabilir. Ek bir fon oluşturmanız sayesinde bankalardan kredi alma ihtimaliniz yükselecek ve bu sayede kısa sürede girişiminize fon akışı sağlayabileceksiniz.

Aile ve Arkadaşlarınıza Başvurun

Girişiminizin fon ihtiyacını karşılayabilmek için aile bireyleriniz ve arkadaşlarınıza ulaşmanız faydalı olacaktır. Çünkü yakınlarınızdan fon alabilmek için onlara yüz sayfalık iş planınızı anlatmanıza ve fikrinizin ne kadar harika olduğunu inandırmanıza gerek yoktur.

Ancak para ile arkadaşlık ve akrabayı karıştırmak her zaman iyi sonuçlar vermeyebilir. Çünkü bir sonraki aile toplantısında duymak istemeyeceğiniz iş tavsiyeleri ve gitmek istemeyeceğiniz iş toplantılarına katılmak zorunda kalabilirsiniz !

Bu noktada size verebileceğimiz en önemli tavsiye: Aile ve arkadaşlarınızdan fon aldıysanız mutlaka işinizdeki riskleri, onlardan beklentilerinizi ve gelecekteki yatırımlarınız ile ilgili tüm detayları onlarla paylaşmanız ve anladıklarından emin olmanızdır.

crowdfunding1 (1)Kitle Fonlama

Kitlesel fonlama, internet devriminin popülerleştirdiği bir fonlama modelidir. Bu model ile projeniz ya da vaadiniz için gereken parayı, küçük paylar halinde kişilerden (bağışçılardan) toplayabilirsiniz. Bu yöntemin her iş fikri için olumlu olamayabileceğini belirtmekle beraber girişiminiz için ihtiyaç duyduğunuz finansmana erişiminiz konusunda işinize yarayabileceğini söyleyebiliriz.

Son olarak paranın her iş için önemli olduğunu anlıyoruz. Ancak başlamak için milyon dolarlara ihtiyacınız olmadığını da unutmayın.

Girişimci olmak için istemeniz yeterli.

 

Çeviren & Editleyen: Ahmet AVŞAR & Hülya KERİMOĞLU

Görsel Kaynak:http://www.vertal.ca/

Metin Kaynak:mashable.com/2015/10/09/fund-business/

One thought on “Girişiminizi Yatırım Almadan da Finanse Edebileceğiniz 6 Yol

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir