Girişiminiz ve Aile Hayatınızı Dengede Tutmanın 5 Yolu !

Girişiminiz ve Aile Hayatınızı Dengede Tutmanın 5 Yolu !

İş hayatımızda ki en kritik kavram nedir sorusuna çoğumuzun vereceği cevap muhtemelen zaman olacaktır. Hepimiz her gün projeleri yetiştirmekle, son dakika maillerine cevap vermekle, beklenmeyen müşteri görüşmelerine yetişmekle ve acil istenen raporları hazırlamakla uğraşıyoruz.

Girişimcilerimiz işlerini büyütmek amacıyla bu faaliyetleri yaparken bazen aile hayatlarını ihmal edebilirler. Bu da kaçınılmaz olarak iş hayatı ve aile hayatı arasında çatışmaya sebep olur.

Aklınızı tamamen işinize odaklayabilmeniz ve işiniz ile aile hayatınızı dengede tutmanıza yardımcı olmak amacıyla sizler için bu yazıyı kaleme aldık.

Çocuklarınız ile İlgili Konuları Ön Sıraya Alın

Child-On-Phone-WorkingÖncelikle çocuklarınızın bakımı ile girişiminizi aynı anda efektif bir şekilde yürütemeyeceğinizi kabul etmek gerekir. Aile hayatınız ile iş hayatınızı aynı anda yürütmeye çalışmanız sizin için yoğun stres yaratacağından bu durum başarısızlık reçetesi gibidir.

Hayatınızı düzene sokabilmek adına ailenize ayrı bir sayfa açmanız faydalı olacaktır. Bu açıdan bir partneriniz var ise girişiminiz konusunda ciddi bir görev paylaşımı yapmanız gerekecektir. Aile ve iş hayatınız ile ilgili oyun saatleri, fatura ödemeleri, yemek ve seyahatler ile ilgili planlayarak program yapmak çok işinize yaracaktır.

Ayrıca unutmamak gerekir ki çocuk yetiştirmek bir ekip işidir. Bu açıdan çocuklarınızla ve eşiniz ile girişiminizin durumunu paylaşmalı ve onlara mevcut durumu doğru olarak anlatmak önemlidir. Unutmamak gerekir ki çocuklarınız ile ilgili herhangi bir problem hayatınızın diğer tüm alanlarını etkileyecektir.

Çocuklarınızla Kaliteli Zaman Geçirin

stock-video-55465644-family-at-the-cinemaAslında bu konuda önemli olan çocuklarınızla ne kadar çok vakit geçirdiğiniz değil ne kadar kaliteli zaman geçirdiğinizdir. Kendinize şunu sorun? En son ne zaman çocuğunuzu karşınıza alıp onu gerçekten dinlediniz? Ya da onunla baş başa zaman geçirdiniz ?

Yoğun iş temposu olan ebeveynler için evde olmak demek çocuklarınızla ilgilenmek demek değildir. Çoğu kez yorgun bir şekilde eve geldiğimizde çocuklarımıza ilgi göstermeyi erteleriz.

Aslında girişimci olmanın temel şartlarından biri de esnek çalışma saatlerine ayak uydurabilmektir. Girişimciler için işleri, başlarda olmasa bile ilerleyen zamanlarda vakitlerinin büyük kısmını alacaktır. Bu yüzden işyerinde geçireceğiniz uzun saatler için kendinizi suçlamamalı evde olduğunuz zamanlar tüm enerjiniz ile ailenize odaklanmalısınız. Genelde size televizyonunuzu kapatarak, aileniz ile sohbet etmenizi tavsiye edebilirdik ancak ailecek eğlenceli bir film izlemek de sizi rahatlatacaktır.

Sınırlarınızı Belirleyin

Aile ve iş ilişkileri konusunda kaçırmamanız gereken önemli olaylar vardır. Bu olaylar ile ilgili sınırların net çizilmesi sizin için kuşkusuz önemli olacaktır. Tatil, okul konserleri, büyük oyunlar, aile toplantılarını vb. kaçırmamalısınız. Bu sizin ve aileniz için olumsuz sonuçlar doğuracaktır.

Bu açıdan sizin için zor olsa da bazen iş hayatınızda ‘’hayır’’ demeyi bilmeniz gerekir. Hayır diyebilecek aşamaya gelmek için de ciddi bir planlama ve sıkı çalışmaya ihtiyacınız olduğunu söylemeliyiz.

Kendinize Zaman Ayırın

Girişiminiz ve Aile Hayatınızı Dengede Tutmak İçin 5 Yol !

Aile ve iş hayatınızı dengelemeye çalışmak ciddi bir problem yaratabilir. Bu açıdan bazen yalnız kalmak iyi bir fikir olacaktır. Kendi içinize bakarak aslında ne istediğinizi görebilirsiniz.

Ayrıca yalnız kalmak kötü bir fikir değildir. Sürekli işe ve aileye odaklanmak bazen sizin farklı açılardan bakabilme kabiliyetinizi azaltacaktır. Çok bunaldığınızda rahat bir nefes almalı ve kendinizle baş başa kalmalısınız. Bu şekilde birçok meseleyi enine boyuna düşünmek ve doğru karar verme imkanınız olacaktır.

Ailenizi İşinize Dahil Edin

İşinizin doğasına bağlı olarak aile toplantılarını işinizin bir parçası haline getirebilirsiniz. Bu sayede işiniz ile ilgili gelişmeleri kısa ve öz olarak ailenizle de paylaşabilirsiniz.

Ayrıca ailenizin yaş grubu uygun ise onları da işinize dahil edebilirsiniz. Aile bireyleriniz çok genç bile olsalar bu bilgiler onların yeteneklerine göre geleceklerini şekillendirmeleri için onlara yardımcı olacaktır.armwrestling

Bu bloğu özellikle Cuma gününe almamızın bir sebebi var.

İşte size fırsat !

Hafta sonu aileniz ile güzel vakit geçirmeniz dileği ile.

 

 

Yazarlar & Çeviri : Ahmet AVŞAR & Hülya KERİMOĞLU

Metin Kaynak: mashable.com/

One thought on “Girişiminiz ve Aile Hayatınızı Dengede Tutmanın 5 Yolu !

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir